2ο ΓΕ.Λ Άργους

Προσκύνημα και ξενάγηση στον Οσιο Λουκά.

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, της ομάδας προσανατολισμού ανθρωπιστικών σπουδών της Β΄και Γ΄τάξης, μετέβησαν, συνοδεία των καθηγητών κ. Δεσύλλα Βασίλειου και του κ. Παναγιωτόπουλου Κυριάκου, στο μητροπολιτικό παρεκκλήσιο του Αγίου Λουκά του ιατρού και ομολογητού, αρχιεπισκόπου Συμφερουπόλεως και Κριμαίας του Ρώσου, στη θέση Κριθαράκι Λευκακίων.

Στον ναό αυτό φυλάσσεται λειψανοθήκη με τεμάχιο της καρδιάς του αγίου, που παραχωρήθηκε από τον μητροπολίτη Συμφερουπόλεως στον μητροπολίτη μας. Εκεί παρακολούθησαν την ακολουθία των μεγάλων/βασιλικών ωρών και τη θεία λειτουργία, υλλειτουργούντος του αρχιεπισκόπου μας κ. Νεκταρίου. Ο μητροπολίτης μας αναφέρθηκε στον λόγο του στον βίο του Αγίου Λουκά, τον οποίο ο ίδιος κατέστηκε γνωστό στην Ελλάδα, καθώς και στο ιστορικό της οικοδόμησης του ναού.

Στη συνέχεια στο Μουσείο, που βρίσκεται κάτωθεν του ναού, όπου εκτίθενται προσωπικά αντικείμενα του αγίου, έγινε μια σύντομη ξενάγηση από τον μητροπολίτη μας καθώς και μια μικρή γιορτή από τους μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Νέας Κίου, οι οποίοι παραβρίσκονταν εκεί μαζί με τους μαθητές και μαθήτριες του 2ου Λυκείου Ναυπλίου.

Ευχόμαστε σε όλους και όλες καλά Χριστούγεννα και καλή Πρωτοχρονιά! Ειρήνη, Υγεία, Χαρά για όλο τον κόσμο και καλή πρόοδο για τα παιδιά μας! Χρόνια πολλά!

Επικοινωνήστε μαζί μας

Το σχολείο λειτουργεί καθημερινά από τις 8:30 ως τις 2:00 το μεσημέρι.

Τηλ.: 2751062048

Κιν.: 6945522633 (Γιαννακούλης Γιώργος-Διευθυντής)

Σας περιμένουμε...