2ο ΓΕ.Λ Άργους

Μίλα, μη φοβάσαι!

Στις 19 και 20 Φεβρουαρίου 2024  το σχολείο μας υλοποίησε δράση ενημέρωσης των μαθητών της Α΄ Λυκείου σε συνεργασία με το Τμήμα Ασφαλείας Άργους-Μυκηνών με θέμα την σχολική βία, τον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό και τη χρήση ναρκωτικών ουσιών.

Η προστασία των νέων από τους κινδύνους του κόσμου είναι μια από τις υψηλότερες προτεραιότητες μας. Για αυτόν τον λόγο, ήταν μεγάλη τιμή για εμάς να υποδεχθούμε την αξιότιμη και αξιόλογη αστυνόμο κυρία Σωφρονιάδη στο σχολείο μας, η οποία μας προσέφερε μια ενθαρρυντική και ενημερωτική ομιλία σχετικά με τα σημαντικά θέματα της ασφάλειας και της πρόληψης.

Μέσα από μια προσιτή προσέγγιση, η κυρία Σωφρονιάδης μίλησε στους μαθητές μας για τους κινδύνους που συναντούν στην καθημερινή τους ζωή, όπως η χρήση ναρκωτικών και οι παγίδες του διαδικτύου. Με σαφήνεια και ευαισθησία, αναδείχθηκαν οι κίνδυνοι αλλά και οι δυνατότητες που έχουν οι νέοι να προστατευτούν, να προσαρμοστούν και να αναπτύξουν άμυνες απέναντι σε αυτές τις προκλήσεις.

Η παρουσία της κυρίας Σωφρονιάδη στο σχολείο μας αποτελεί ένα ακόμα παράδειγμα της εξαιρετικής συνεργασίας μεταξύ της αστυνομίας και της εκπαιδευτικής κοινότητας. Εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες προς την κυρία Σωφρονιάδη για την πολύτιμη παρουσία της και τον χρόνο που αφιέρωσε για να μοιραστεί τις γνώσεις και την εμπειρία της μαζί μας.

Είμαστε σίγουροι ότι οι συμβουλές και οι πληροφορίες που λάβαμε θα μας βοηθήσουν να διαμορφώσουμε μια πιο ασφαλή και ενημερωμένη κοινότητα.

Ευχαριστούμε επίσης θερμά το τμήμα Ασφαλείας Άργους για την συνδρομή του στην υλοποίηση αυτής της δράσης η οποία πιστεύουμε ότι ευαισθητοποίησε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας και έδωσε ερέθισμα για προβληματισμό και αναστοχασμό.

Επικοινωνήστε μαζί μας

Το σχολείο λειτουργεί καθημερινά από τις 8:30 ως τις 2:00 το μεσημέρι.

Τηλ.: 2751062048

Κιν.: 6945522633 (Γιαννακούλης Γιώργος-Διευθυντής)

Σας περιμένουμε...